0
Posted in Zvěřinec
3. 4. 2019

Některá plemena psů nejsou žádná výhra, i když tak na první pohled vypadají

Existují stovky plemen psů, těch oficiálně uznaných. A to jsou tu ještě plemena neuznaná. Celkem může být i více než tisícovka psích plemen. Tak široká je skupina, která se během stovek a tisíců let šlechtění vytvořila z jednoho živočišného druhu – vlka.

Pes, medvěd, liška nebo kočka?

V současnosti je pes jednoznačně tím nejvariabilnějším domácím zvířetem. Nejde jenom o počet plemen jako takový. Jde také o obrovskou rozmanitost psa a rozdílnost mezi jednotlivými plemeny. Zatímco některá plemena psa stále nesou podobu vlka (typicky například československý vlčák), další vzhledově připomínají spíše medvěda (kavkazský pastevecký pes, samojed, tibetská doga), jiná třeba lišku (shiba-inu) a ještě jiná dokonce kočku.

Poník, nebo hračka do ruky?

Některá plemena psů se hmotností vyrovnají i malému poníkovi, další plemena se člověku vejdou do dlaně. Mezi psími plemeny najdeme psy bez srsti (peruánský naháč, americký bezsrstý teriér), ale i psy, kterým roste srst v takových rozměrech, že se neobejdou bez trvalé péče člověka (bobtail, komondor).

Člověk ve šlechtění psa došel opravdu hodně daleko. Někdy bohužel natolik daleko, že je pes doslova závislý na péči svého pána. Někdy šlechtění a vzhled dokonce převážily nad hodnotou zdraví zvířete.

Nejoblíbenější plemena psů podle reklamy

Současný svět je svět vizuální. Vzhled je často tím hlavním kritériem, podle kterého hodnotíme druhé, nejenom druhé lidi, ale i psy. Mezi nejoblíbenějšími plemeny psů najdeme přešlechtěné psy s extrémně krátkými čumáky. Kvůli těmto vzhledově zajímavým čumákům se však tito psi za celý život pořádně nenadechnou.

Takový buldoček či mops upoutá pozornost velkýma očima a roztomilým výrazem, který mu dává právě jeho plochý čumák. Ten však znamená výraznou deformaci nozder a horních dýchacích cest. Buldoček, mops a jim podobní psi se pak věčně zadýchávají, chrápou, kašlou a nezvládají vyšší teploty. Mimo to trpí i častým výtokem očí. Kvůli deformaci čelistí a zubů mají také problém s přijímáním pevné potravy. V reklamě však pes s plochým čumáčkem vypadá skvostně. Psa si pak bohužel vybíráme právě kvůli vzhledu a na vzhledu založené reklamě. 

Comments & Reviews

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*