0
Posted in Bydlení
17. 1. 2019

Žít ekologicky: Znáte nádobí z cukrové třtiny?

Kdo chce pomáhat přírodě, nemusí chodit do extrémů. Opravdu není třeba vzdávat se pohodlného života a vracet se do jeskyně. Stačí se jen trochu zamyslet nad tím, jak člověk využívá koupené věci, zda zbytečně neplýtvá vodou a potravinami, kterých mají v jiných částech světa nedostatek, jak nakládá s odpadem a kolik toho po něm na planetě zemi zůstává.

Každá troška do mlýna se počítá! Každý vytříděný plastový výrobek, upcyklovaný předmět nebo plastová věc nahrazená nějakou ekologičtější alternativou. Ano, plasty jsou velkým trnem v oku ekologů. Vždyť jedna PET láhev se rozkládá zhruba 100 let! A teď si uvědomte, kolik plastu zůstává jenom po vás.

Spousta věcí má svou náhradu, stačí o ní vědět

Nedokážete si život bez plastu představit? Úplně ho vyřadit asi nepůjde, ale jistě se najde spousta věcí, které nahradit lze. Místo plastového kartáčku na zuby si pořídíte dřevěný, pečivo si příště dáte do papírového pytlíku, svačiny si začnete chystat do krabičky namísto mikrotenového sáčku, na příští grilování s přáteli nakoupíte nádobí z cukrové třtiny. Právě jednorázové plastové výrobky, které použijete sotva deset minut a pak vyhodíte, jsou totiž nejhorší.

Využívá se odpad z cukrové třtiny

Nádobí vlastně není vyrobené tak úplně z cukrové třtiny, nýbrž z odpadu při jejím zpracování. Ze třtiny se vyrábí cukr, nicméně při zpracování vznikají ještě dvě vedlejší látky – melasa a bagasa. Jak možná víte, melasa se dále zpracovává na rum, gin apod. Bagasa má využití právě na nádobí z cukrové třtiny. Ze zbytků z jednoho stvolu třtiny se vyrobí až 50 ks nádobí, které je velmi lehké, pevné, odolné vůči vodě i tukům, nepromastitelné a vhodné do mikrovlnné trouby.

I další plastové nádobí má své nástupce

Z bagasy se vyrábí talířky, misky a uzavíratelné krabičky. Plastové příbory hravě nahradíte dřevěnými a výborně poslouží snadno recyklovatelné papírové nápojové kelímky. Takže co kdybyste příští grilování pojali trochu ekologicky? Nakupte výbavu na Jarico.cz.

Comments & Reviews

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*