0
Posted in Bydlení
23. 6. 2016

Vybíráme nová prostěradla: Moderní barvy, materiály a chytrá doporučení

Vybrat správné prostěradlo není jednoduchý úkol, dnes totiž existuje mnoho materiálů, nepřeberné množství vzorů a barev, ale také rozměrů a kvality zpracování. V dnešním článku vám pomůžeme si o nich udělat základní přehled a vykročit tak k výběru toho pravého, přičemž největší pozornost v článku věnujeme prostěradlům bavlněným ve dvou úpravách.

Co si zjistit před výběrem prostěradla

Jako úplně první věc byste si měli zjistit rozměry své matrace, a to nejen její šířku a délku, ale také výšku. Většina jich je totiž vhodná pro matrace o výšce kolem 15 cm, na trhu jsou však matrace o výšce od 10 do 40 cm, na kterých bude špatně zvolené buď plandat, nebo jej naopak na matraci ani nenavlečete.

Také si ujasněte, zda chcete spíše prostěradlo, které vás zahřeje, nebo naopak to, které teplo odvádí.

Prostěradla s gumou, nebo bez ní?

Hned druhou věcí nutnou pro ujasnění je volba mezi stahovacím prostěradlem a bez stahovací gumy. Výhody toho prvního jsou v tomto případě jasné – prostěradlo bude vždy dokonale natažené a nebude se vám na matraci kroutit a muchlat. Na druhou stranu někdy může být těžší stahovací navléci bez pomoci druhé osoby.

Barvy a vzory, čemu se vyhnout a co je trendy?

Poté již volíme vzor a barvu prostěradla. Co do popularity vždy budou vést prostěradla bílá, možnosti jsou však dnes téměř neomezené. My doporučujeme držet se světlých barev. Přestože jsou totiž tmavá prostěradla velmi elegantní a současně moderní, je na nich po chvíli vidět každé smítko a nečistota, a tak už po prvním vyspání budete mít chuť jej opět vyměnit, přestože to jistě není nutné. Samozřejmě vás nenabádáme k tomu, abyste spali na bílém prostěradle, protože není vidět, že je špinavé. Dává vám ale prostor pro jeho vyprání v rozumné době.

Z materiálů je nejoblíbenější bavlna

Co se týče materiálů, stále vede i přes mnohé alternativy (typicky polyester – mikrovlákno) a zůstává nejpoužívanějším druhem prostěradel. Rozlišujeme mnoho způsobů zpracování: flanel, froté, jersey, či tradičně tkaná látka.

Jersey prostěradla

Jersey je na omak hladké, velmi jemné a „lehké“. Díky tomu se jersey prostěradla hodí především do letních měsíců, vaše postel bude chladnější. Oproti tomu je však materiál méně savý.

Výhodou je, že se jersey nemusí žehlit, jedná se o nemačkavý materiál.

Froté prostěradla

Froté je všem velmi dobře známý materiál, ze kterého se vyrábí ručníky, osušky, župany, či ponožky. Stejné vlastnosti jako zmíněné výrobky mají i froté prostěradla. Jedná se o velmi hřejivou látku ze 100% bavlny, která velmi dobře odvádí pot, nemuchlá se, není potřeba ji žehlit a je úžasně příjemná na pohled.

Jsou ideální volbou do chladných bytů a pro roční období od půlky prosince přes zimu do první poloviny jara.

Comments & Reviews

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*