Víte, jak se hromadně kontrolují rozměry výrobků?

Co uděláte, když chcete vědět rozměr nějaké věci? Pravděpodobně vezmete do ruky pravítko a změříte si ji. V případě větších výrobků použijete krejčovský či svinovací metr, ale ani tak to není problém. Potíž nastává, pokud potřebujete změřit hodně věcí.

Slovem hodně myslíme třeba statisíce. U firem hromadně produkujících strojírenské výrobky (především součásti dál využívané a spojované s jinými součástmi) je to denní chleba. Produkují více stejných výrobků a potřebují občas ověřit, zda odpovídají normě. Kdyby měli každý kus zvlášť přeměřovat, mohli by se z toho zbláznit. Z toho důvodu vlastně vůbec nepoužívají žádná měřidla. Kontrolované součástky neměří, jen porovnávají jejich rozměry.

Hlavním pomocníkem jsou kalibry

Tím zázračným nástrojem, který pomáhá nejen profesionálům ve strojírenství, jsou porovnávací měřidla – kalibry. Nejde moc dobře popsat, jak vypadají, protože to záleží na konkrétním druhu. Všechny však fungují na stejném principu.

Kalibr má dvě strany – dobrou a zmetkovou. Protože záleží na tom, která je která, bývají od sebe viditelně označené. Zmetková strana je značená buď červenou barvou, či zápichem. Obě strany se musí nasunout na kontrolovaný výrobek (případně do něj) a pak se porovná, jak na výrobku sedí. Jestliže jde dobrá strana nasunout a zmetková nikoliv, je vše v pořádku a rozměry odpovídají. Na kalibrech nejsou žádná čísla ani stupnice. Ukazují prostě jen to, zda rozměry sedí, nebo ne.

Vyrobit kalibr také není zrovna snadné

Jistě jste už pochopili, že pro kontrolu každého výrobku se musí vyrobit nový kalibr. Slouží pro ověření rozměrů, tudíž i u něj maximálně záleží na každém milimetru. Žádné odchylky nejsou povoleny. Kalibry se často vyrábí přímo na míru konkrétním potřebám, v ČR je na to specialista firma Michovský – TOOLS s.r.o., jejíž sortiment uvidíte na www.nastroje.cz. Od zákazníka dostane technický výkres a podle něj vyrobí kalibr.

Svět je plný zajímavostí, o kterých má ponětí jen úzká skupina odborníků. Není to trochu škoda? Informujte se občas i o věcech mimo pole vašeho zájmu. Člověk je od přírody zvídavý tvor a chce vědět, jak co funguje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *