Víte, co je armování?

Samotné slovo možná neznáte, ale s tím, co označuje, jste se 100% někde setkali. Ať už tehdy, když jste stavěli, nebo jen procházeli kolem stavby. V drtivé většině případů jste tam museli vidět tento způsob zlepšování vlastností betonových konstrukcí.

Betonové konstrukce se ve stavebnictví využívají velmi často. Problémem je, že dobrý beton sice drží v tlaku, ale v tahu se může snadno roztrhnout. Sloupy, nosníky i překlady se proto vždy vyztuží. A čím? Přece ocelovými armaturami. Odtud tedy pochází armování, neboli zpevňování betonu ocelovými tyčemi.

Tyče nebo rovnou celé sítě

Kolik tyčí, jak tlusté a kam je umístit, spočítá statik. Výpočet se pak přidává k žádosti o stavební povolení. Betonářská ocel se standardně dodává v tloušťkách od 6 do 28 mm, konkrétní řešení pro vás vám připraví armovna. Tyče nejsou hladké, mají žebrovaný povrch, aby beton dobře spojily. Někdy se ohýbají do pravoúhlých rámů, do nichž se pak zasouvají dlouhé tyče a vybuduje se tzv. koš. Jindy je možné si pořídit rovnou betonářskou síť, tedy ocelové tyče vzájemně svařené do kříže.

Na rezivění se tu nehraje

Betonářská ocel je hutní materiál, takže ho seženete v hutnictví nebo ve stavebninách. Často jsou tam skladované pod širým nebem, takže na nich vidíte rez. Toho se však nelekejte, vůbec ničemu nevadí. Když je umístíte do kvalitního betonu, nebudou dál rezivět. Pokud byste je ovšem neukládali příliš hluboko, můžete rezivění zabránit speciálním nátěrem.

Armování se do nosných částí zafixuje různými rozporkami a distančními prvky. Správnost umístění kontroluje stavbyvedoucí, pokud je vše v pořádku, zalije se betonem a nechá zatuhnout.

Prodej hutního materiálu včetně armování nabízí například společnost Lumasteel z Litvínova. Pro obyčejné armování či kari sítě ovšem nemusíte chodit do žádného specializovaného obchodu, poslouží vám i ve stavebninách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Releated

PVC dveře zútulní vaše bydlení. Jak vybrat ty správné?

Velice důležitými prvky v interiéru jsou bezpochyby dveře, jejichž design může být vskutku různorodý. Současné technologie jsou rozmanité a nabízí nepřeberné množství variací. Stejně tak byste neměli opomíjet ani zárubně, které by měly s dveřmi vytvářet harmonický celek. V následujících řádcích vám prozradíme, z jakých materiálů se dveře vyrábějí. Pokud do vyhledávače zadáte frázi jako […]

Elektrikář Praha 1 a 2: první pomoc, která se hodí

Někdo si neporadí ani s výměnou žárovky, jiného vyleká praskání ve vypínači, ale pak jsou tady i ti, kteří řeší opravdovou „elektrokalamitu“. Šťáva v zásuvkách není, mrazák se začíná roztékat, no a samozřejmě nejede wi-fi. Protože i ta je závislá na proudu. Je proto čas volat elektro pohotovost nonstop. Nechci pomlouvat sám sebe, ale my […]