V březnu je nejvyšší čas na výměnu pneumatik. Je ale vůbec zapotřebí je měnit?

Březnové teploty se i přes noc na většině území České republiky udržují vysoko nad hranicí bodu mrazu. A to je okamžik, kdy byste jako řidiči měli zpozornět. Pokud totiž na vozidle máte zimní pneumatiky, je na čase je vyměnit za letní či univerzální.

Kdo musí přezouvat?

Všichni z vás, kteří jezdí na zimních pneu, by rozhodně měli k přezutí přistoupit. Zimní pneumatiky se totiž na suché vozovce v teplém počasí chovají výrazně hůř nežli letní varianty. Mají jiný dezén a jsou vyrobené ze směsí, které se hodí právě spíše pro zimní plískanice a sníh.

Velkou výhodu mají ti z vás, kteří používají takzvané univerzální pneumatiky, někdy též nazývané jako celosezónní. Je možné je používat po celý rok, tedy i ve zhoršených podmínkách. Vyrábějí se spíše ve variantách z měkčí gumové směsi. Ta dokáže dobře reagovat na povrch silnice i tehdy, jsou-li teploty kolem bodu mrazu.

Letní versus univerzální pneu: Co vítězí?

Pokud chcete mít na vozovce ideální stopu při jízdě a minimalizovat riziko aquaplaningu, je vždy lepší zvolit spíše letní pneumatiky. Přeci jen mají vhodnější vzorek a také se vyrábějí ze směsi, která během letních měsíců na vozovkách lépe reaguje, a to i na dešti. Nemíním tím ale, že by univerzální pneu byly nevyhovující.

Celosezónní pneu šetří čas a peníze

Záleží tedy jen na vás, jaký typ zvolíte. U univerzálních se vám vyplatí fakt, že je s příchodem jara nemusíte přezouvat. Odpadne vám tak návštěva servisu a nutnost uskladnění zimních pneu, díky čemuž ušetříte nemalé množství peněz.

S letními pneumatikami se ale přeci jen při jízdě budete cítit pohodlněji. Vyšší komfort poznáte například při brzdění. Letní verze mají oproti univerzálním menší brzdnou dráhu a méně se opotřebovávají.

Nevíte-li si s výběrem pneumatik pro váš automobil či motocykl rady, je dobré se informovat u prodejců či přímo v některém ze servisů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *