0
Posted in Bydlení
29. 11. 2017

Platí pravidlo 5 vteřin?

Úklid je nedílnou součástí našeho života. Bez něj bychom se doslova topili ve špíně, nedalo by se u nás doma normálně žít. A přivést návštěvu? Nemyslitelné! Podívejme se nyní na několik mýtů a faktů o této tolik neoblíbené, a přitom nutné činnosti.

Kde je nejšpinavější místo v bytě?

Málokdo ví, kde má ve svém bytě nejvíce špíny. Ne, opravdu to není záchod, protože právě ten nejvíce opečováváme. Vědecké studie na toto téma se rozcházejí, ovšem nejčastěji se shodují na překvapivém výsledku – dřez. Právě v něm totiž myjeme nádobí, omýváme jídlo, čistíme si ruce a špína se hromadí, zvláště potom v odpadní trubce. Tam se přebytečných nečistot a rzi zbavíte tím, že nalijeme do dřezu třeba SAVO nebo kolové nápoje.

Jak je to s pravidlem 5 vteřin?

“Rychle, seber to, než na to nalezou bakterie!” Jste si opravdu jisti, že něco takového je vůbec možné? Tato pověra má určitý biologický základ, takto zjednodušeně ovšem neplatí. Bakterie se skutečně stihnout přemístit jinam až za určitý čas. Jenomže jakmile jídlo upadne na zem, i po oklepání na něm zůstanou mikroskopické částečky prachu. A na nich se škůdci skrývají také. Pomoci může maximálně velmi rychlé omytí. I tak se nemusíte bát dát si jídlo ze země, když vám spadne v uklizeném bytě, zdravotní riziko se tím v podstatě nezvyšuje.

Co brání úklidu?

Asi největším nepřítelem úklidu kromě domácích zvířat, rozverných dětí a živelných pohrom, jsou zloději. Kromě zničení pořádku vám především ukradnou veškeré zařízení. Ostraha objektů je dnes potřebná a velmi užitečná. A jak se tento fakt váže k úklidu? Objektivy kamer, fotoaparátu či obrazovky notebooků jsou plochy, kde se u vás doma usazuje nejrychleji prach. Proto čistěte kamery pravidelně, ať se pak záznam dá použít!

Cože? Tolik?

Podle studií stráví průměrná žena za svůj život úklidem rok a půl. Muž přibližně polovinu tohoto času. Není lepší vyšetřit tento čas pro sebe a využít nabídku nějaké úklidové služby?

Comments & Reviews

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*