0
Posted in Inspirace
29. 11. 2017

Odkud se vzal na minci orel, a kdo je největší sběratel cenných kovů?

Každý si v životě projde obdobím, kdy se rozhodne něco sbírat. Potřebujete nějakou zálibu, při které se po práci budete uklidňovat, potkáte komunitu podobně smýšlejících lidí. Známky jsou příliš ohrané a malé, motýlům zase nerozumíte. Co takhle zkusit sbírat mince a vrhnout se na numismatiku?

Kdy vznikla?

Vznik numismatiky nelze přesně datovat, v podstatě však existuje už od dob, kdy vznikla první kovová platidla, tedy od starověku. Numismatici se zaměřují na sběr mincí ze všech koutů světa. Nemusí jít o měnu daného státu, sběratele zajímají i pamětní mince.

Odkud přiletěla slavná orlice?

Jedna z nejslavnějších investičních mincí se vyrábí v USA, je celá ze zlata a vyobrazuje orla v letu, zatímco na druhé straně drží pochodeň Lady Liberty. Není cenná jen kvůli materiálu, ze kterého byla slita, ovšem i díky tomu, že jde o malé umělecké dílo, přičemž lícovou i rubovou stranu vytvořili dva slavní sochaři. První z nich, Augustus Saint-Gaudens, byl osloven americkým prezidentem, aby předělal obrazy na dolarech. Jako správný umělec je však udělal příliš složitě, tudíž byly pro masovou výrobu nepoužitelné. Miley Busiek si zase vyobrazení svého díla Rodina orlů na druhé straně mince doslova vymohla pomocí dopisů a apelování na Kongres.

Přehazují medaile vidlemi

Numismatika zajímá i sběr a výroba medailí. Kdo se však může pyšnit největším množstvím medailí z nejprestižnějších sportovních akcí, tedy olympiád? Třetí místo s “pouhými” třinácti medailemi zaujímá slavný biatlonista Ole Einar Bjørndalen. Druhé místo obsadila sportovkyně z padesátých a šedesátých let, sovětská gymnastka Larisa Latyninová. A jednoznačným vítězem tohoto klání je americký plavec Michael Phelps, který během čtyř olympiád získal 28 medailí. Je dost pravděpodobné, že ho ještě dlouho nikdo nepřekoná.

Comments & Reviews

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*