Ochutnejte speciality z tradiční české kuchyně

Lahodná svíčková omáčka, zvolna pečená vepřová plec nebo uzená krkovička se skvělým domácím bramborovým knedlíkem – to jsou tradiční speciality, které najdete v české kuchyni a čas od času by se měly objevit na každém stole. Pokud tato jídla připravit v domácím prostředí neumíte nebo vám příprava těchto chutných pokrmů přijde příliš zdlouhavá a náročná, stavte se do kvalitní restaurace, kde umí výborně uvařit. Když zavítáte do Pivovarského domu Chýně, doladíte si talíř výtečným pivem s dobrou pověstí. Vybrat si můžete z nabídky piva vlastní výroby, kvasnicové nefiltrované, světlý ležák nebo pšeničné pivo, chybu určitě neuděláte a budete nadšeni.

Vepřové koleno po Česku

Pivovarský dům je v provozu od roku 1992 v místě bývalého místního kláštera. Vaří tu pro mlsné náročné jazýčky speciality české kuchyně, jako jsou pečená žebírka, vynikající steaky, tataráky z pravé svíčkové a další lahůdky. Ochutnáte tady i vepřové koleno. Takové pečené koleno na pivu je v Česku podávané s hořčicí, křenem a chlebem, ale ve skutečnosti je považováno za tradiční bavorské jídlo „Schweinshaxe.“ Podává se s bramborovým knedlíkem a zelím. V Rakousku jej pojmenovali „Stelze,“ koleno je nejdříve naloženo nebo předvařeno a poté pečeno do křupava. Tam k němu dostanete ředkvičky a chilli papričky.

Milujete svíčkovou s knedlíkem?

Párkrát do roka se s chutí pustíme do svíčkové na smetaně, ale málokdo ji umí dobře uvařit. Všichni víme, že svíčková je špička v masech, je to velice kvalitní a šťavnaté maso z pod hřbetu zadní čtvrtě opracovaného skotu, prasat, koní, nebo klokana. Proč nazýváme tuto dobrotu „svíčková“ je pravděpodobně podle tvaru masa, ale vypráví se i jiný příběh. V dobách středověku jedna z povinností řezníka byla připravit jednou ročně večeři pro tovaryše, která se odehrávala při svíčkách. A u toho už zůstalo. Budete-li nedaleko Prahy v obci Chýně, s návštěvou pivovaru neváhejte a dejte si svíčkovou tam, olizovat se budete až za ušima!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *