Jak na zimní virózu aneb domácí lékárnička proti chřipce – 1. část

Mezi klasické příznaky chřipky patří rýma, kašel, zvýšená teplota a bolest svalů včetně kloubů. Nachlazení tak s sebou přináší i řadu dalších nepříjemností jako je únava, vyčerpanost a snížený pracovní výkon. Domácí lékárnička, která vám bude při ruce a budete v ní mít aspoň základní přípravky k utlumení kašle, rýmy a bolesti, vám přijde vhod.

Co by taková lékárnička při chřipce měla obsahovat?

Analgetika, antipyretika
Určitě to jsou analgetika a nesteroidní antirevmatika. Paracetamol a Ibuprofen jsou dva nejzákladnější zastupitelé. Paracetamol je současně i antipyretikem, což znamená, že snižuje kromě bolesti i tělesnou teplotu. Pokud tedy máte horečku, je tím nejjednodušším pomocníkem. Forem těchto léčiv je nejčastěji tabletová podoba, ale existují i v podobě šumivého nápoje. Pro děti jsou dobré čípky a sirupy, které jim rychle zaberou. Analgetika tedy slouží ve většině případů k odstranění doprovodných příznaků bolesti a zvýšené teploty. Jsou verze analgetik s kortikoidy, kde je jejich účinek posílen i proti zánětu a otoku. Sami si léky nekombinujte, věřte zkušeným v lékárně či u lékaře.



Antitusika, mukolytika
Nepříjemný kašel, který nám nedá spát. Co s ním? Poradí si s ním antitusika a mukolytika. Nejčastěji nás trápí dva druhy kašle – jeden je suchý a dráždivý bez sekretu, druhý s expektorací. Antitusika jsou tedy vhodnější při suchém dráždivém kašli, protože ho zmírňují. Mukolytika zase hlen naředí a snáze se nám vykašlává. Hlen z dýchacích cest je postupně odstraněn a my se uzdravujeme. Účinnými látkami je např. acetylcystein, ambroxol či výtažky z bylinek – jitrocel, tymián, mateřídouška, břečťan, aj. V případě antitusik je to především kodein, který ovlivňuje centrální systém a sníží dráždivost ke kašli v samotném mozkovém centru.

Nepřekračujte u léčiv povolenou denní dávku. Také mějte na paměti, jestli nemáte na některé druhy léčiv alergii, to by vám rozhodně uškodilo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *