0
Posted in Auto-moto
28. 3. 2018

Dopravní značky snižují chaos a zvyšují bezpečnost

Bez dopravních značek by se na silnicích děly nejspíš dost šílené věci. Pro představu se můžete podívat, jak vypadá provoz v některých městech ze zemí Dálného východu. Zdejší křižovatky se podobají výjevu z apokalyptických filmů. Přesto existují situace, kdy nesprávně umístěné nebo neúplné značky naopak chaos vytvářejí.

Den, kdy se dopravní značky objevily na silnicích poprvé

První dopravní značky vznikly společně s počátkem rozvoje automobilové dopravy. Do té doby existovala jen označení nejbližších měst a jejich vzdálenosti, která však sloužila poutníkům. První skutečné bezpečnostní značení obsahovalo jen samotný text a tvar i barva podkladu se lišily podle výrobců. Z toho důvodu bylo nutné vytvořit jednotný systém, který vznikl v Itálii a postupně se rozšířil do celé Evropy. Tehdy však stačilo k přehledné dopravě jen pět základních značek. Dnes jsou jich desítky.

Kuriózní dopravní značky z ciziny, které jsou myšleny vážně

V evropských zemích se můžete setkat s označením, které si z autoškoly pamatovat nebudete. Vzniklo totiž většinou v závislosti na problému v daném úseku. V Německu můžete narazit na značku, která zakazuje vykonávání potřeby v daném úseku silnice. Ve Velké Británii vám přes cestu mohou nečekaně přebíhat číšníci. Ve Švýcarsku si musíte dávat pozor na padající krávy. V Austrálii se na každém rohu setkáte s označením varujícím před srážkou s klokany a pštrosy. Za nejkurióznější značku se zatím považuje upozornění před plazícími se opilci na silnici. Na toto varování můžete narazit v Rumunském městě Pečica, kam značku nechal umístit jeho starosta.

Provoz bez dopravních značek je možná blízkou budoucností

Kromě kuriózních značek však můžete narazit i na úseky, kde si dopravní značení doslova protiřečí a často díky tomu na silnicích vznikají nebezpečné situace. Je to z důvodu nedostatečné kontroly starých označení a nepravidelné výměny. Některá evropská města se však snaží naopak počet dopravních značek snížit a obejít se bez nich. Projekt se nazývá „Shared Space“, což v překladu znamená „Společný prostor“ a má za cíl přestat mást řidiče chaotickým systémem dopravních značek. Bez čeho se však zatím města zapojená do projektu neobejdou, jsou dopravní zrcadla, která jsou v současné době jediným řešením pro nepřehledné úseky silnic a křižovatek.

Comments & Reviews

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*