Co jste nevěděli o skartaci dokumentů

Také v domácnostech se vyskytují dokumenty, jež není vhodné bezmyšlenkovitě hodit do koše. Může se jednat o různé smlouvy či dopisy, kde se objevují vaše osobní údaje. Máte-li tu možnost, je nejlepší je spálit. V opačném případě aspoň černým fixem zamalujte vaše údaje a pak dokumenty vyhoďte do kontejneru na papír. Horší je ale situace ve firmách. Tam se citlivých dokumentů vyskytuje tolik, že není jiné východisko než jejich skartace.

Dokumentů ke skartování se v podnikatelském prostředí dá najít hodně. Bohužel je potřeba pečlivě hlídat, zda už uplynula zákonná doba pro jejich uchování. Například výroční zprávy a účetní uzávěrky se musí schovávat 10 let. Účetní záznamy, doklady, inventurní soupisy pět let. Rekordmany představují účetní záznamy pro účely důchodového pojištění a mzdové listy, jež musí být uloženy dokonce 30 let. Pak přichází na řadu skartace.

Také skartace má svá pravidla

Není možné vzít nůžky a papír si rozstříhat, jak vás napadne. Tedy technicky to možné samozřejmě je, avšak i skartace podléhá normám a vyhláškám. Například přísně tajné dokumenty s výjimečně vysokými bezpečnostními požadavky musí být rozkouskovány na dílky s příčným řezem 0,8 × 13 mm nebo menší. Běžně však postačí stupeň důvěrného utajení (velikost 6 × 40-53 mm).

Velký objem dokumentů se vyplatí svěřit odborníkům

Firmy mají ohledně skartace dvě možnosti. Mohou si pořídit vlastní skartovačku, ruční či elektrickou, nebo svěří dokumenty ke zničení odborníkům. Spousta podniků volí spíš druhou volbu, neplýtvají tak časem, navíc si mohou být jisti odborným znehodnocením. Například skartace dokumentů v Praze v režii společnosti Ekoskart vám zajistí nejen zničení papírových listů, ale i CD, DVD, disket či videokazet. Nakonec dostanete protokol o ekologické likvidaci a také za vás rozstříhaný papír odvezou do papírny. Více informací a ceník najdete na http://ekoskart.eu/.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *