0
Posted in Inspirace
12. 2. 2019

Armovna a výpalky. Víte, co to je?

Čeština je bohatá a i rodilý mluvčí se může každý den učit nová a nová slova. Troufli byste si například odhadnout význam slov uvedených v nadpise? Pochází sice ze specifické oblasti, nicméně to neznamená, že by je běžný člověk neměl vědět. Obzvlášť jestli patříte mezi kutily, mohly by se vám tyto pojmy hodit.

Obě dvě neznámá slova z nadpisu mají společné téma. Je jím hutní materiál, jako jsou závitové tyče, plechy, jekly, pletivo, ocelové nosníky apod. Po pravdě řečeno, spousta běžných lidí si ani pod těmito pojmy nedokáže nic přesného představit. Prodej hutního materiálu přitom neprobíhá jen B2B. Společnosti prodávající hutní zboží jej často nabízí i koncovým zákazníkům.

Co může běžný člověk potřebovat z hutnické oblasti?

Nejtypičtějším příkladem mohou být zámečnické práce. Odborníci vám svaří bránu, branku, plot apod. Pomohou také s realizací schodiště či venkovního sezení. Kdo nechce trávit dlouhé hodiny vymýšlením a zkoumáním, co by pro jeho potřeby bylo nejlepší, ten se prostě může vydat za někým, kdo tomu rozumí.

Další možnosti využití hutnických služeb už se týkají spíš kutilů. Ti si mohou objednat děrování či ohýbání plechu, dělení tyčového materiálu nebo vypálení libovolného tvaru na laserovém stroji. A tady už se dostáváme k těm dvěma pojmům z nadpisu.

Výpalky: Výpalky jsou tvary vypálené do libovolného materiálu pomocí laserového stroje na základě okótovaného výkresu. Pojem se tedy nepoužívá pouze v hutnictví.

Armovna: Armovna je označení pro místo, kde se ohýbají, spojují, řežou a svařují výztuže do bednění. Název pochází od slangového výrazu armování, který popisuje činnost pokládky a vázání výztuží.

Kde se tohle všechno využívá?

Kromě domácích kutilů si služby firem zpracovávajících hutní materiál objednávají zákazníci z oborů strojírenství, stavebnictví a zámečnické výroby.

Hutnictví má v ČR dlouhou tradici. Vzpomeňte si třeba na ostravské vysoké pece. Svodidla odtamtud zlepšují bezpečnost na českých silnicích již 50 let. Ovšem nejen v Moravskoslezském kraji se daří. Například v Pardubickém kraji vyrábí součástky pro větrné elektrárny. Bez hutnictví bychom mohli fungovat jen těžko.

Comments & Reviews

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*