Výcvikové obojky nejsou zlo. Stačí je umět správně používat

Výcvikové obojky jsou často terčem vášnivých diskuzí. Na jedné straně stojí zarytí odpůrci, kterým používání těchto obojků přijde jako týrání, a na straně druhé lidé, kteří si bez pomoci této chytré věcičky nedokážou představit výcvik svého psa. Kde je pravda? Odpověď spočívá ve způsobu používání obojku. V zásadě jsou však nabízeny takové výcvikové obojky, které psovi nemohou ublížit. Rozhodně tedy nejde o týrání. Ale jak správně používat elektrický obojek pro dosažení cíleného efektu?

Naučení povelů bez vodítka

Hlavním využitím je používání těchto výcvikových obojků v situacích, kdy se nehodí, aby pes měl připevněné vodítko. Správné použití, kdy vibrace užíváme ve chvílích, kdy pes nechce uposlechnout opakovaný příkaz, umožňuje rychlejší a efektivnější trénování s pevnějším upevněním natrénovaného reflexu. Elektrické obojky se využívají především na výcvik obtížněji zvladatelných plemen psů.

Odnaučení zlozvyků

Ať už si vezmete pejska z útulku nebo se u vašeho psa projeví zlozvyky, proces jejich odnaučení je velmi složitý. Často se jedná o neúspěšné snažení. Výcvikové obojky slouží jako prostředek k odstranění zlozvyků, jako jsou přílišné štěkání, nahánění ptáků, skákání na lidi nebo sbírání odpadků. Po opakovaném využití lehkého impulsu si pes uvědomí, že něco dělá špatně a je velmi vysoká šance, že se postupně svůj zlozvyk odnaučí. Elektrické obojky přinášení naději pro těžko zvladatelné psy nebo obtížné případy v útulcích, kterým je nutné dopřát intenzivní profesionální výcvik, aby byli opět vhodní na osvojení.

Obojek je pomůcka, na prvním místě vždy stojí kynolog

Pro usnadnění práce se psem je dobré pořídit si kvalitní výcvikový obojek, který seženete například na stránkách elektronickeobojkypropsy.cz. Na druhou stranu je však nutné pamatovat na fakt, že se jedná pouze o doplňkovou pomůcku. Na prvním místě záleží na práci majitele psa, na správnosti povelů, pozitivní motivaci v podobě pamlsků nebo jiných odměn a intenzitě tréninku. Nechtějte po svém psovi zázraky v krátkém časovém intervalu, ale pracujte s ním pomalu a dbejte na to, aby ho výcvik bavil a byl spokojený.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Releated

Víte, kolik zvířat ošetří za rok veterinární klinika?

Každý, kdo má rád svého domácího mazlíčka, s ním občas musí navštívit zvířecího lékaře. Odborná veterinární pomoc i důsledná prevence dokážou výrazně zkvalitnit a prodloužit život zvířete. Aby všechno správně fungovalo, je potřeba zvolit vhodnou veterinární kliniku s dobrým hodnocením a specializací na daná zvířata. A zajímalo vás někdy, kolik zvířat za rok přijmou na […]

Po safari v Africe vás provede Čech Jakub Fanta

Moc rádi byste si zblízka prohlédli všechna ta zvířata, která většina Čechů zná jen ze ZOO, ale návštěva Afriky vám přijde příliš nebezpečná? To bezpochyby je. Vydávat se sem na vlastní pěst bez znalých průvodců je nemožné, nechcete-li se vystavovat obrovskému riziku. My Češi však máme štěstí. Safari Afrika je přístupné opravdu všem, koho takové dobrodružství […]